Miniatura samuraj w zbroi Shingen Takeda SB-5

3061
Producent: Japonia
Dostępność:
DOSTĘPNY
szt.
Cena netto: 93,50 zł / szt. 115,00 zł / szt.

Prezentujemy Państwu dokładnie odwzorowaną miniaturę przedstawiającą samuraja rodu Takeda w zbroi z kataną. W tle widoczny jest herb (MON) rodu Takeda.

Model w pełni odzwierciedla wzory historyczne (dokładna kopia obiektów muzealnych w miniaturze).

Wymiary:
wysokość: 15 cm


Materiał: tworzywo, drewno, metal.


"Shingen Takeda (jap.Takeda Shingen, ur. 1 grudnia 1521, zm. 13 maja 1573) – daimyo w prowincjach Kai (dzisiejsze Yamanashi) i Shinano, który w końcowym okresie sengoku starał się zdobyć kontrolę nad Japonią. Jego dom w Kofu, stolicy dawnej prowincji Kai, jest dziś nazywany chramem Takeda (jap. Takeda-jinja).
Był najstarszym synem Nobutory Takedy.[1] W 1541 r. pozbawił ojca władzy, chcąc uniemożliwić przejęcie sukcesji swojemu młodszemu bratu. Po objęciu władzy, w zamiarze poszerzenia swojego terytorium, rozpoczął ekspansję na prowincje: Shinano i Hida, a w 1547 r. wszczął wojnę z władcą prowincji Echigo, Kenshinem Uesugi. Walka trwała przez następne trzydzieści lat, aż do śmierci Takedy. Zacięte bitwy były toczone głównie na równinie Kawanakajima. W jednej z nich poległo około ośmiu tysięcy wojowników.
W 1567 r. Takeda zawarł sojusz z Ieyasu Tokugawą. Wspólnie wystąpili przeciwko Ujizane Imagawie, władcy prowincji Suruga. Wojska sprzymierzeńców odniosły zwycięstwo, a Takeda został władcą Surugi. Jednak wkrótce musiał się stamtąd wycofać pod naciskiem klanu Hojo.

Po porażce w Suruga Takeda został mnichem buddyjskim i przyjął imię Shingen. Nie oznaczało to jednak rezygnacji z władzy i dotychczasowej polityki ekspansji. W 1572 r. skierował się przeciwko dotychczasowemu sojusznikowi, zawierając przymierze z Nobunagą Oda, dążącym do zwierzchności nad całą Japonią. W bitwie pod Mikatagaharą pokonał Ieyasu Tokugawę, ale nie wykorzystał w pełni tego zwycięstwa do ostatecznej rozprawy z przeciwnikiem. Zmarł w następnym roku wskutek komplikacji spowodowanych postrzeleniem z muszkietu podczas jednej z wielu bitew, w których uczestniczył"1.
1-Shingen Takeda [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2015-07-11 15:30Z [dostęp: 2016-02-02 08:37Z]. Dostępny w Internecie: //pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Shingen_Takeda&oldid=43149100