SZABLA POLSKA KAWALERYJSKA WZ.1917 NA TABLO

4364
Producent: PŁATNERZE
Dostępność:
DOSTĘPNY
szt.
Cena netto: 353,66 zł / szt. 435,00 zł / szt.

SZABLA POLSKA KAWALERYJSKA WZ.1917 NA TABLO

Szabla polska kawaleryjska wz.1917 na tablo

 

Producent: PŁATNERZE

 

Prezentowana szabla to replika polskiej szabli kawaleryjskiej o wzorze wz. 1917. Weszły do uzbrojenia Wojska Polskiego w listopadzie 1918 roku jako szable regulaminowe. Szable tego typu służyły polskim kawalerzystom podczas zwycięskiej wojny z armią bolszewicką (1919-1921). Ich produkcją zajmowały się zakłady warszawskie (Morawski, Bieńkowski, Borowski) i niemieckie (Carl Eickhorn Solingen).

Dane techniczne:

Długość: 90 cm
Waga: 1,2 kg

Okaz ten posiada charakterystyczną, w pełni zamkniętą, trójkabłąkową rękojeść. Kabłąki wygięte są esowato i łączą się ze sobą w połowie rękojeści. Tylne ramię jelca zakończone jest formą łezki zwróconej ku dołowi. Trzon rękojeści wykonany jest z drewna obciągniętego czarną skórą i przeplecionego złotą nitką. Tylna część rękojeści przykryta dekorowanym kapturkiem. Na głowicy znajduje sie nakrętka mocująca ostrze. Jelec i kaptur wykonane zostały z mosiądzu. Dodatkowo do rękojeści przywiązany jest ozdobny frędzel.
Głownia zakrzywiona kołowo, posiada bruzdę od nasady po sztych i zdobienia w postaci wyrytych motywów florystycznych, polskiego, białego orła w koronie i napisu „HONOR I OJCZYZNA”. Druga strona ostrza pozostaje gładka, dostosowana do grawerunku.

Ostrze wykonane zostało z wysokowęglowej stali toledańskiej.

W zestawie znajduje się również drewniane tablo.

Szabla polska kawaleryjska wz.1917 na tablo

Producent: PŁATNERZE

 

 

(G026)

 

Materiał: sklejka

długość: 100 cm
wysokość: 18 cm


WAGA: 1,6 kg

Komplet uchwytów mosiężnych w zestawie.

Tablo daje możliwość powieszenia szabli w poziomie lub w pionie.