Napoleońska artyleryjska szabla oficerska IUS-S-170

2323
Producent: PŁATNERZE
Dostępność:
DOSTĘPNY
szt.
Cena netto: 722,76 zł / szt. 899,00 zł889,00 zł / szt.

Napoleońska artyleryjska szabla oficerska IUS-S-170

UWAGA MODEL KUTY I HARTOWANY RĘCZNIE. DOSKONALE WYWAŻONY DO FECHTUNKU
SZABLA NIE JEST NAOSTRZONA ALE NADAJĘ SIĘ DO OSTRZENIA


Cena nie dotyczy prezentowanego na zdjęciach stojaka.

Jako były artylerzysta Napoleon Bonaparte rozumiał, że artyleria jest kluczowym elementem zwycięstwa. Potwierdzają to jego słowa „Bóg walczy na stronie z najlepszą artylerią”. 
Napoleon sprofesjonalizował artylerię zastępując cywilów wyszkolonymi, dobrze opłacanymi profesjonalnymi żołnierzami. Preferował też artylerię nieco lżejszą niż inne wojska stawiając na większą mobilność i manewrowość. Szybkość była kluczowym elementem napoleońskiej sztuki wojennej, a znaczna część jego sukcesów zawdzięczała dobrym ulokowaniu armat , które były cały czas gotowe do zmiany pozycji.
Bonaparte używał artylerii do skupienia się na najsłabszych punktach armii przeciwnika lub bezpośredniego uderzania na pierwsze linie piechoty wykorzystując chaos w jego wojskach do masowego natarcia.
W całym tym zamieszaniu naciskał na wrogie mu wojska zmuszając przeciwnika do rychłej kapitulacji przed Napoleonem, który potrafił dyrygować swoimi wojskami niczym maestro na koncercie symfonicznym.

Dane techniczne:

Wymiary:
Długość całkowita: 115 cm
Długość pochwy: 99 cm
Długość rękojeści: 16 cm
Długość ostrza: 82,5 cm
Szerokość ostrza przy rękojeści: 3 cm
Grubość ostrza przy rękojeści: 0,6 cm

Waga z pochwą: 2,39 kg
Waga bez pochwy: 1,3 kg

Materiał:
Ostrze: stal wysokowęglowa: 1060, polerowane (wymaga konserwacji) obustronnie gładkie
Rękojeść: okładzina drewno karbowane, obciągnięte skórą naturalną w karbach ozdobny pleciony drut mosiężny, reszta mosiądz bogaty grawer
Pochwa: szkielet drewniany, na zewnątrz mosiądz, okucia grawerowane

Jest to replika szabli używanej przez oficerów artylerii w Grande Armée, posiadająca zaostrzony czubek ostrza skierowanego wzdłuż linii broni wprost w przeciwnika. Głownia tej repliki wykonana została z wysokowęglowej stali. Rękojeść mosiężna z jelcem w kształcie skrzyżowanych armat i zapalonej bomby artyleryjskiej. Trzon owinięty skórą i przeciągnięty mosiężnym, spiralnym drucikiem.  Pochwa z mosiądzu z mosiężnymi ryfkami, okładana wewnątrz drewnianą listwą.