Napoleońska szabla karabinierska z pochwą IUS-S-167

2321
Producent: PŁATNERZE
Dostępność:
DOSTĘPNY
szt.
Cena netto: 755,28 zł / szt. 1 090,00 zł929,00 zł / szt.

Napoleońska szabla karabinierska z pochwą IUS-S-167

UWAGA MODEL KUTY I HARTOWANY RĘCZNIE. DOSKONALE WYWAŻONY DO FECHTUNKU

  SZABLA NIE JEST NAOSTRZONA ALE NADAJĘ SIĘ DO OSTRZENIA
Karabinierzy byli najważniejszym oddziałem jazdy w armii napoleońskiej. Mimo, że istniały tylko dwie jednostki Karabinierów służyli oni z godnością w wielu kampaniach Bonapartego. Złożeni byli z wysokich, wybranych weteranów i musieli wykonywać zadania tradycyjnie przypisywanym mniej prestiżowym oddziałom kirasjerów – rozbijać jednostki wroga wprowadzając popłoch i odpierać najazdy kawalerii. Karabinierzy byli niemal niezniszczalni aż do bitwy pod Borodino, gdzie ulegli Rosjanom. Przetrwali liczne ataki i ciężkie starcia rosyjskich dragonów i husarzy ale pod naporem rosyjskich kirasjerów byli zmuszeni do odwrotu. Po stracie wielu ludzi, i wspaniałych czarnych koni ich wartość bojowa znacząco spadła aż do bitwy pod Waterloo, gdzie walczyli z pełnym zaangażowaniem.
Nazwa karabinierów wzięła się od tego, że byli lekką jazdą wyposażoną w karabiny. Za czasów Napoleona ewoluowali w ciężkozbrojną kawalerię i byli częścią armii francuskiej do rozwiązania jednostek w 1871 roku, po rozpadzie Drugiego Imperium Francuskiego. Do 1809 uzbrojeni byli podobnie do grenadierów, długie niebieskie płaszcze z wysokim, niedźwiedzimi czapkami.  Początkowo nie byli chronieni zbroją jednak po wielkich stratach z austriackimi ułanami w 1809 roku Napoleon podjął decyzję o ich dodatkowym dozbrojeniu.  Zbroja była podobna do tej noszonej przez kirasjerów – ciężki napierśnik, osłona na plecy i hełm. Duma Karabinierów nie pozwalała im na noszenie dokładnie takiej samej osłony jak kirasjerzy dlatego też ich zbroja była wyposażona w elementy brązowe nadając Karabinierom na polu walki wygląd klasycznych herosów. Tak uzbrojeni i wyposażeni w czarne konie byli jedną z najskuteczniejszych i najstraszniejszych armii swoich czasów.

Wymiary:
Długość całkowita: 114 cm
Długość pochwy: 90 cm
Długość rękojeści: 14 cm
Długość ostrza: 85 cm
Szerokość ostrza przy rękojeści: 3,2 cm
Grubość ostrza przy rękojeści: 0,5 cm

Waga z pochwą: 2,04 kg
Waga bez pochwy: 1,02 kg

Materiał:
Ostrze: stal wysokowęglowa: 1060, polerowane (wymaga konserwacji) obustronnie grawerowane
Rękojeść: mosiężna, okładziny z drewna obciągnięte skórą naturalną czarną z karbowaniem, w karbach pleciony mosiężny drut ozdobny
Pochwa: skórzana z okuciami mosiężnymi
Ta prosta szabla karabinierska posiada zatępione ostrze z hartowanej stali wysokowęglowej. Na obu stronach głowni wygrawerowano napis „Carabiniers Dela Republique Francoise’’. Rękojeść odlana z brązu nawiązuje do uzbrojenia starożytnych wojowników, trzon okryty czarną skórą i przepleciony cienkim brązowym drucikiem. Uchwyt posiada również skórzaną pętelkę. Pochwa skórzana z brązowymi okuciami.