POLSKA SZABLA OFICERSKA gen. SIKORSKIEGO WZ 1920/P + TABLO

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 20
  • Producent: SPECIALREPLICAS
  • Dostępność: DOSTĘPNY DOSTĘPNY

  • Historia ceny
    Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 730,00 zł brutto
  • Cena netto: 707,32 zł / szt. 870,00 zł / szt.
  • szt.

Produkt wysyłamy w ciągu 24h.

Zamówienie wysyłamy w ciągu 24 godzin ROBOCZYCH

Produkt objęty jest roczną gwarancją.

Możesz zwrócić produkt w ciągu 14 dni.

 


POLSKA SZABLA OFICERSKA gen. SIKORSKIEGO WZ 1920/P + TABLO

 


Producent: Płatnerze  (WZ 1920)

Prezentowany okaz to tzw. upominkowa szabla oficerska gen. Sikorskiego. Wręczana szczególnie zasłużonym oficerom polskiej armii jest przedmiotem rzadkim i unikatowym. Generał Władysław Sikorski otrzymał ją w 1920 roku w dniu swoich imienin od podkomendnych – 22-gu Pułku Piechoty. Wyrobiona została specjalnie na tą okazję przez zakład płatnerski G. Borowskiego w Warszawie. Szable z tego zakładu słynęły odlewanymi z mosiądzu rękojeściami.  Współcześnie znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Dane techniczne:

Długość: 93 cm
Waga: 1,6 kg

Głownia płaska z lekko wyodrębnionym piórem. Jedna strona ostrza bogato zdobiona ornamentyką – polskim orłem w koronie i tarczą herbową pod hełmem oraz napisem „ZA HONOR OJCZYZNY”. Druga strona ostrza jest gładka.
Rękojeść w postaci jednolitego odlewu jest całkowicie zamknięta. Forma rękojeści nawiązuje do rękojeści karabeli. Jelec tzw. krzyżowo-kabłąkowy. Trzon rękojeści w formie orlej głowy z koroną.

Pochwa z chromowanej stali posiada dwie rafki, pomiędzy którymi znajduje się stylizowany monogram WS. Kołnierz szyjki mocowany na wcisk. Ostroga charakterystyczna dla pochew szabel wzór 1921/22. Piętka wydatna.

Zestaw zawiera również drewniane tablo.

Długość tabla: 110 cm
Wysokość tabla: 20 cm