Brytyjski pistolet maszynowy Sten MK2 (1148)

2225
Producent: DENIX
Kod producenta: 8435089711486
Dostępność:
DOSTĘPNY
szt.
Cena netto: 625,20 zł / szt. 769,00 zł / szt.

Brytyjski pistolet maszynowy Sten MK2


Producent: Denix Hiszpania  (1148)

Jest to replika popularnego, brytyjskiego pistoletu maszynowego Sten Mark II. Sten Mk II to najbardziej powszechny wariant tej broni, wyprodukowany w 2 mln sztuk. Był to pistolet maszynowy (SMG) używany przez armię brytyjską i wojska alianckie podczas II Wojny Światowej. STEN to akronim złożony z nazwisk jego głównych projektantów majora Reginalda V. Shepherda i Harolda Turpina, oraz EN od nazwy Enfield. W latach 40tych wyprodukowano ponad 4 miliony (w różnych wersjach) sztuk tej broni. Dzięki prostej konstrukcji i niskiemu kosztowi produkcji Sten był cenioną bronią w ruchach oporu (np. polskiej Armii Krajowej).

Dane techniczne:

Długość: 76 cm
Waga: 3 kg

Pistolet maszynowy Sten Mk II to broń o skutecznym zasięgu 180 metrów. Magazynek 32 – komorowy na naboje 9 x 19 mm Parabellum. Prędkość wylotowa pocisku wynosiła 365 m/s. Broń ta jest stosunkowo ciężka w użytkowaniu. Lewa ręka powinna trzymać broń za osłonę lufy. Mocny, pewny chwyt zmniejszał odrzut co z kolei zwiększało skuteczność Stena. W okresie II Wojny Światowej często wyposażany w tłumik.

Replika wykonana ze stopu cynku i aluminium jest wierną rekonstrukcją oryginalnego Stena Mk II (parametry i waga te same). Czarny kolor nadaje broni konspiracyjny charakter.