SZLACHECKA SZABLA POLSKA KARABELA XVII W.

1832
Producent: PŁATNERZE
Dostępność:
DOSTĘPNY
szt.
Cena netto: 650,41 zł / szt. 800,00 zł / szt.

Polska szabla szlachecka Karabela XVII W.

Zaprezentowana powyżej replika to ceniona szabla szlachecka - karabela, która znajdowała szerokie zastosowanie wśród przedstawicieli polskiej wyższej warstwy społecznej. Jej pierwowzór stanowiły miecze wykorzystywane przez janczarów i spahisów, czyli tureckie jednostki piechoty i jazdy. Służyła ona zarówno do walki, ale także jako zdobiona broń paradna.

Dane techniczne produktu:

  • Producent: Płatnerze (KARABELA)
  • Długość: 99 cm
  • Długość głowni: 80 cm
  • Długość jelca: 13,5 cm
  • Waga: 2 kg

Repliki tej broni białej dostępne w naszym sklepie posiadają zakrzywioną kołowo głownię, która jest gładka z obu stron. Szabla szlachecka wyposażona jest w karabelową rękojeść, której głowica stylizowana została na głowę orła. Zastosowanie tego elementu motywowane było układem ręki podczas dzierżenia broni - oparciem kciuka na grzbiecie trzonu, a małego palca na głowicy. Ułatwiało to wykonywanie cięć przeciąganych w przypadku oddziałów jazdy oraz łukowych w oddziałach pieszych. Sam trzon repliki miecza został wykonany z drewna i opatrzony metalowymi nitami, natomiast jelec posiada ramiona o charakterystycznym kształcie piramid oraz trójkątne wąsy. Zastosowane dekoracje przywodzą na myśl styl wschodni, a ich centrum stanowi ptak, od którego promieniście rozchodzą się półkola.

Do zestawu dołączona jest drewniana pochwa, która została pokryta brązową skórą i ozdobiona okuciami z mosiądzu. Szabla nie jest sprzedawana w komplecie ze stojakiem - zapraszamy do jego zakupienia na podstronie dedykowanej eksponowaniu naszych replik.